Let rogalem do nebeských výšin - 27.7.2008
V neděli 27.7.2008 byl uskutečněn v pořadí již druhý výlet do nebeských výšin. Tentokrát jsme si prohlédli svět z ptačí perspektivy z křídel rogala.
S pilotem panem Jiřím Zítkou jsme byli domluveni na 9h ráno. Byl skorojasný den a teploty se rychle šplhaly k tropické třicítce. Rogalo však létá ve výškách do 300m při rychlosti mezi 50-100km/h a to už při delším letu bývá zima.
Obléknuti jako na běžky včetně helmy s vysílačkou na dorozumívání jsme se zapásali k rogalu a vyrazili na startovací ranvej milovického letiště. Rychlým startem jsme se vznesli do nebeských výšin.
Rogalu se někdy přezdívá splašená židle. Je to báječný zážitek. Jen sedíte a kocháte se krajinou, která se rozléhá do všech stran a Vám se tak skýtá nádherný pohled. Zde můžete shlédnout první záběry. Pod námi jest okrouhlice podobná té v Byšičkách. Ve skutečnosti se jedná o Vápensko. Vedle silnice mezi poli kdesi u Kostomlat.
Právě dolétáme k Labi. Přesněji ke kostomlatskému zdymadlu, kde se v minulosti nacházelo minerální zřídlo. Nyní je vše zrekonstruováno a nalézá se zde jízdárna.
Pokračujeme nyní podél Labe směrem na západ. Přelétáme hrad Mydlovar, který se před námi schovává v hlubokém lužním lese s několikami starými odškrcenými rameny původního řečiště Labe.
Za Mydlovarem se objevuje Ostrá se svým Botanicusem, jehož překrásné bylinné zahrady zabírají čím dál tím větší plochu.
Záhy se objevují Filinka a Litol.
Následuje Přerov nad Labem. Zde se vypíná na polabské poměry vysoký kopec (237 m.n m.) a je zde krásný zámek a známý starobylý skanzen.
Nyní se již blížíme ke zlatému hřebu dnešního programu a to osadě Řehačce. Nyní je zde ještě oblíbené přerovské koupaliště a to tzv.Bezedná, která podle prohledání vypadá opravdu beze dna. Tamní lidé vypráví, že odtamtud vedla chodba dokonce pod Labem směrem na Lysou, ale těžko říci, co je na tom pravdy. Na druhém obrázku jsou lysská zdymadla.
A zde je již naše osada Řehačka, která má --> vlastní fotogalerii
Z nejkrásnější fotografie jsme vyhotovili v historii první pohlednici osady Řehačka.
A pokračujeme dále. Nyní se nacházíme nad sv.Václavem. Pojednou jsme pod sebou spozorovali vlak. Pan Zítka "šlápl na plyn" se slovy: "Zkusíme ho dohonit na železničním mostě". Jak řekl, tak udělal. Dostihli jsme ho.
V Čelákovicích jsme se dlouho nezdrželi. Zde je zachycen kostel a tvrz. Dále Malvíny neboli Jampílkova pískovna s ostrůvkem a zpevněnou hrází mezi pískovnou a Labem, která se při povodních v dubnu 2006 protrhla. Voda je čistá, neboť je patrné, kde se nalézají mělčiny.
Majestátná vodárna v Káraném a v pozadí velká malvínská pískovna. A nyní nejzápadnější bod dnešního výletu - soutok Labe a Jizery u Lázní Toušeň.
Vracíme se přes Grádo, kde před regulací toku Labe byly 3km dlouhé písečné pláže a jezdilo se sem rekreovat plno lidí. Dokonce byly z Prahy do Čelákovic vypravovány speciální vlaky. No, ale o Grádu zase někdy jindy.
Přírodní rezervaci Hrbáčkovi tůně mezi Čelákovicemi a Byšičkami lemuje již více jak 100 let železnice.
Statek Karlov s pohledem na jih a čerstvě upravené dostihové závodiště u Lysé.
Posledním dnešním zastavením je město Lysá nad Labem se zámkem, kláštěrem a kostelem sv.Jana Křtitele